Návrat na obsah    
 

13.století

Oděvy byly obecně jednodušší než v předchozím staletí, a to i u šlechty. Střih byl prostší a praktičtější. Také se zmenšil rozdíl mezi  oděním různých tříd obyvatelstva.

1216-1272:

Muži stále používají tuniku, pláště a rukavice. Pláště mohly být i z nového itálského materiálu -

0br.1 Muž v tunice a cyclas
 

hedvábného sametu. Roku 1236 vzniká nový svrchní oděv - cyclas (ciclatoun, syglatou, gardcorp, surcotte). Je obvykle z velmi drahých hedvábných materiálů, zvláště na počátku. Tyto látky se vyráběly v Gelades, odtud je i odvozeno jméno. Jinak se používalo tkané zlato - baudekyn, samit, cendal a siglaton. Cyclas měl mnoho tvarů. Nejprve to byl zvon bez rukávů, na hrudi volnější; po roce 1277 se začal

0br.2 Gardcorp
 

na hrudi více upínat čímž vznikly kratičké rukávy.

Přidáním rukávů k cyclas vzniká nová forma - gardcorp, což je svrchní oděv do tuhé zimy. Jeho rukávy byly široké a mohly mít otvor ve výšce loktu nebo i celkově rozstřižené. Jestliže byl cyclas pojednán různými vzory, nazýval se cointise (quintise) a používal se jako speciální oděv na velké svátky.

Mužská podoba peliçonu byl

0br.3 Cointise
 

honosný svrchní šat dlouhý až po zem, s úzkými rukávy. Jelikož se přes něj nenosil opasek, byly pod pasem dva prostřihy, které umožňovaly dosáhnout na věci zavěšené na opasku spodního oděvu.

Další forma svrchního oděvu, která se vyvinula z cyclas a pro svou nepřepásanou, volně splývající, linii mohla být nazývána též peliçon, měla cylindrické rukávy, přišité jen v horní části průramku, takže ruka mohla být buď

0br.4 Peliçon
 
Histrorie odívání - 12.stol, část 4.
Copyright Martina a Martin Hřibovi © 2006
Histrorie odívání - 13.stol, část 2.